Oblicz ratę kredytu gotówkowego - kalkulator rat
Kilka słów o kalkulatorze pożyczki gotówkowej
Kalkulator pożyczki gotówkowej to ranking ofert różnych banków . Produkty sortują się według wysokości raty od najniższej do najwyższej. Żeby otrzymać interesujące nas wyniki musimy wpisać w tabelkę kilka niezbędnych informacji. Po pierwsze musimy wpisać kwotę pożyczki oraz okres kredytowania. Wybieramy raty równe lub malejące. Możemy zaznaczyć również w polu „jestem klientem banku” swój bank co skutkuje wygenerowaniem dokładniejszego wyniku, ponieważ niektóre promocje są proponowane tylko nowym klientom. Pod spodem mamy jeszcze kilka pól takich jak „kredyt bez zaświadczeń” czy „kredyt bez zabezpieczeń” , które powinniśmy wypełnić, żeby mieć jak najbardziej wiarygodną wysokość miesięcznej raty. Po wpisaniu wszystkich danych wciskamy przycisk „OBLICZ” i skrypt generuje nam najlepsze dostępne pożyczki gotówkowe. Jeżeli chcemy więcej dowiedzieć się o danym produkcie wciskamy przycisk „więcej informacji”. Jeżeli chcemy skontaktować się z konsultantem wybieramy przycisk „złóż wniosek” przy interesującej nas pożyczce i przechodzimy do formularza. Po wypełnieniu danych w ciągu 48 godzin oddzwoni do nas bank.
Czym jest pożyczka gotówkowa i z jakimi opłatami jest związana?
W sytuacji, gdy w wyniku niezaplanowanych wydarzeń będziemy potrzebowali większej sumy pieniędzy, możemy zgłosić się o pomoc do banku. Po spełnieniu odpowiednich wymogów i podpisaniu umowy, przydzielona zostanie nam pożyczka gotówkowa.
O czym mowa?
W ujęciu encyklopedycznym, jest to udostępnienie przez pożyczkodawcę określonej sumy pieniędzy na rzecz pożyczkobiorcy, który następnie zobowiązuje się do spłaty zobowiązania w określonej liczbie miesięcznych rat. Tego typu pomoc może przybrać charakter celowy bądź dowolny.
Otrzymując pieniądze, należy pamiętać o tym, iż w wyznaczonym okresie będziemy musieli je oddać. Nigdy jednak wysokość zwracanej sumy nie będzie równoznaczna z kwotą, którą otrzymaliśmy. Zawsze będziemy zmuszeni oddać więcej. Wiąże się to przede wszystkim z odsetkami, które w sposób skuteczny zwiększają nasz dług. Pamiętać należy również o opłatach dodatkowych.
Spośród nich wymienić należy przede wszystkim prowizję, którą pobiera bank, ubezpieczenie pożyczki czy chociażby opłaty związane z dokumentacją. Banki często nie eksponują wszystkich opłat kredytowych, kusząc przy tym niskim oprocentowaniem. Aby więc otrzymać pełną informację na temat całkowitego kosztu pożyczki, należy zwrócić uwagę na RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. Zawiera ona wszystkie możliwe opłaty, dlatego banki mają obowiązek przedstawienia jej klientowi.
Na co zwrócić uwagę szukając najlepszego kredytu gotówkowego?
Jeśli interesuje Cię wzięcie kredytu gotówkowego, powinieneś sprawdzić, na co zwrócić uwagę, aby uniknąć niepotrzebnych sytuacji. Dzięki poniższym wskazówkom łatwiej wybierzesz idealnie dopasowany kredyt gotówkowy dla siebie. Na ostateczną cenę kredytu ma wpływ wiele czynników, o których z pewnością powinieneś pamiętać.
Prowizja za wzięcie kredytu gotówkowego
Pierwsze, na co powinieneś zwrócić uwagę, to fakt, ile wyniesie Cię prowizja za wzięcie kredytu gotówkowego. Każda osoba interesująca się kredytami gotówkowymi nie raz słyszała o oprocentowaniu 0%. Jednak tak niskie oprocentowanie, bardzo często obciążone jest dość wysoką prowizją. W niektórych przypadkach koszt prowizji potrafi zaboleć, ponieważ okazuje się, że musimy spłacić o wiele więcej, niż chcemy pożyczyć, a to nie każdemu przypadnie do gustu. Zanim więc zdecydujesz się na jakikolwiek kredyt gotówkowy, najpierw bardzo dobrze zapoznaj się tabelą opłat.
Jakie raty wybrać? Malejące czy równe?
Jeśli zależy Ci na tańszej opcji kredytowania, wówczas zdecyduj się na raty malejące. Oczywiście, jeśli byłeś lojalnym kredytobiorcom i Twoja historia BIK jest satysfakcjonująca, i masz dobrą sytuację finansową. Chodzi tu o to, że na samym początku spłacania kredytu, będziesz otrzymywać do uregulowania większe raty, a z czasem będą one maleć. W pierwszych miesiącach będziesz bowiem spłacał większą część kapitału pożyczonego od banku. Możesz również wybrać raty równe, co z pewnością pomaga zaplanować sobie stały przelew na spłatę kredytu, ale jednak jest to obciążone tym, że koszt kredytu będzie wyższy.
Zabezpieczenie pożyczki
Banki udzielające kredytów gotówkowych, często oferują ubezpieczenia pożyczek, gwarantując przy tym niższe oprocentowanie oraz prowizje. Ma to swoje plusy i minusy. W końcu ubezpieczenie zabezpiecza interesy zarówno banku, jak i samego pobierającego kredyt. Jednak w niektórych przypadkach koszt ubezpieczenia może przekroczyć różnicę w wysokości prowizji i oprocentowania, a to już nie będzie przemawiało na Twoją korzyść, ponieważ całkowity koszt kredytu będzie wyższy.
Możliwość wcześniejszej spłaty kredytu
Kredyt gotówkowy można spłacić szybciej i jest to dobra opcja, kiedy mamy dodatkowy zastrzyk gotówki i możemy pozbyć się, choć częściowo, kredytu. Jednak niektóre banki za wcześniejszą spłatę pobierają dodatkową prowizję. Dlatego, jeśli wiesz, że prawdopodobnie w przyszłości będziesz mógł szybciej spłacić ten kredyt, sprawdź, jakie warunki ku temu przewiduje dany bank. W przypadku kiedy będziesz chciał “odpocząć” od spłaty kredytu, również za tzw. “wakacje kredytowe” bank może naliczyć Ci dodatkową prowizję do kolejnych spłat.
Sprawdź ofertę swojego, ale i nowego banku
Wiele osób chcących wziąć kredyt gotówkowy, najczęściej kieruje swoje kroki do banku, w którym ma założony rachunek. O ile jest to dość logiczne, to jednak nie zawsze jest to opłacalna opcja. Wiele banków, chcąc przyciągnąć do siebie nowych klientów, oferuje kredyt gotówkowy na preferencyjnych warunkach. Dlatego nie ograniczaj się tylko do swojego banku, ale przebieraj również w innych, być może lepszych ofertach.
Zawsze przed podjęciem decyzji o kredycie gotówkowym sprawdź dwie najważniejsze rzeczy: całkowity koszt kredytu i RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Dzięki temu szybciej i łatwiej wybierzesz najlepszy kredyt gotówkowy dla siebie.
Podstawowe informacje – słowniczek pojęć
Pożyczka gotówkowa – umowa między dwiema, dowolnymi stronami, z których jedna zobowiązuje się do udostępnienia na określony czas określonej kwoty środków pieniężnych drugiej stronie. Zazwyczaj w umowie takiej określa się także wynagrodzenie dla pożyczkodawcy, czy to w formie konkretnej opłaty, czy też odsetek. Umowę pożyczki reguluje Kodeks Cywilny. Zgodnie z nim, umowa taka może przyjąć dowolną formę, jeśli jednak kwota pożyczki przewyższa 500 złotych, umowa powinna być sporządzona na piśmie. Co istotne, w umowie nie musi być określony cel takiej pożyczki, choć niektóre instytucje mogą tego wymagać.
Kredyt gotówkowy – w odróżnieniu od pożyczki, kredyt taki może być udzielany tylko przez banki, a warunki na których może się to odbywać reguluje prawo bankowe. Wszystkie warunki kredytu muszą być zapisane w pisemnej umowie, łączne z celem, na jaki przeznaczone są pożyczane przez bank pieniądze.
Zdolność kredytowa – maksymalna kwota kredytu, jakiego będzie w stanie nam udzielić konkretny bank. Każda instytucja finansowa wylicza ją w nieco inny sposób, związane jest to z polityką kredytową danego banku. Zawsze jednak brana jest pod uwagę sytuacja finansowa potencjalnego kredytobiorcy, jego miesięczne dochody i wydatki, forma zatrudnienia, charakter wykonywanej pracy, wiek i wykształcenie, stan cywilny i sytuacja rodzinna.
Historia kredytowa – każdy bank, zanim podejmie decyzję o udzieleniu kredytu osobie, która o niego wnioskuje, najpierw dokładnie sprawdzi, jak w przeszłości wyglądało regulowanie zobowiązań potencjalnego kredytobiorcy. Każdy kredyt i pożyczka są zapisywane w danych Biura Informacji Kredytowej i właśnie na podstawie tych danych banki oceniają ryzyko związane z udzieleniem pożyczki konkretnej osobie. W oparciu o to ryzyko nie tylko decydują czy mogą w tym przypadku udzielić kredytu, ale często na jego podstawie kalkulują również swoją marżę.
Oprocentowanie kredytu – odsetki, jakie pobiera bank za udzielenie kredytu. Może być stałe lub zmienne, związane z sytuacją na rynku. Odsetki często powiększone są o marżę, czyli zarobek banku. Trzeba jednak pamiętać, że na całkowity koszt kredytu składają się jeszcze prowizja banku, ewentualne ubezpieczenie oraz inne, określone w umowie opłaty.
RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania) – ujednolicony wskaźnik, wyliczony zgodnie ze wzorem zapisanym w ustawie o kredycie konsumenckim z dnia 20 lipca 2001 r. Dzięki RRSO możliwe jest porównanie rzeczywistego kosztu kredytów oferowanych przez różne instytucje. Oprócz samego oprocentowania wartość RRSO uwzględnia też wszystkie inne koszty jakie trzeba ponieść wybierając daną ofertę banku. Wliczone są w nią nie tylko odsetki, ale i prowizja banku i ubezpieczenie. Porównując oferty kredytów zawsze warto w pierwszej kolejności patrzeć właśnie na ten parametr.