Kalkulator odsetek od pożyczek pozabankowych

Jak obliczyć oprocentowanie pożyczki?

Interesuje Cię wzięcie pożyczki, ale chcesz wiedzieć, jakie w związku z tym czekają Cię odsetki? Kredyty gotówkowe i pożyczki przeważnie są dobrym sposobem na to, aby uniknąć finansowego fiaska. Jednak należy również pamiętać, że im więcej pożyczek i kredytów weźmiesz, tym trudniej będzie Ci wyjść z błędnego koła spłat. Zawsze więc, zanim podejmiesz ostateczną decyzję dotyczącą kredytu czy pożyczki, zapoznaj się z naliczanymi za nie prowizjami i odsetkami.

Jeśli jest już za późno na nowy kredyt – może warto w tej sytuacji rozważyć kredyt konsolidacyjny.

Czym różni się kredyt od pożyczki?

Wiele osób decydujących się na pożyczenie pieniędzy z danej instytucji, używa zamiennie słów “kredyt” i “pożyczka”. Należy jednak pamiętać, że nie jest to, to samo! Poniżej została przedstawiona charakterystyka obu opcji finansowych:

  1. Kredyt – udzielany jest przez bank na mocy ustawy o kredycie konsumenckim. Zawierana umowa musi mieć formę pisemną. Może być zawarta drogą elektroniczną. Kredyt przyznaje się w formie gotówki i jest ona przeznaczana na konkretny cel. Placówka bankowa może sprawdzić, czy faktycznie przydzielona pomoc finansowa została przeznaczona na cel, o którym mówi umowa. Jeśli okaże się, że biorca kredytu przeznaczył gotówkę na coś innego, wówczas bank ma prawo wypowiedzieć umowę. 
  2. Pożyczka – regulowana przez kodeks cywilny oraz ustawę o kredycie konsumenckim. Jeśli pożyczka nie przekracza 500 zł, nie trzeba zawierać jej w pisemnej formie. Jeżeli pożyczka pobierana jest jako kredyt konsumencki, wówczas niezależnie od kwoty, powinna zostać spisana do niej umowa. Może ona przyjąć formę gotówkową, ale nie tylko. Dodatkowo, nie trzeba podawać konkretnego celu, na który ma być przeznaczona, a pożyczkodawca nie może dochodzić kontroli wydatkowania pożyczonych pieniędzy.

Kredyty udzielane są przez banki, natomiast pożyczki mogą być udzielane nawet przez osoby prywatne. Jednak, aby przeciwdziałać lichwiarzom, powstała ustawa antylichwiarska, która narzuciła limity kosztów pożyczek prywatnych oraz parabankowych. Dzięki temu jesteś w stanie obliczyć, jakie dodatkowe koszty wiążą się zarówno z pobraniem kredytu, jak i pożyczki.

Odsetki od kredytu – czym są?

Niezależnie od tego, czy weźmiesz kredyt z banku, czy pożyczkę z parabanku, każda z tych instytucji, będzie chciała na Tobie zarobić w zamian za użyczenie pieniędzy. Właściwie w taki właśnie sposób zarabiają. Odsetki określane są na podstawie oprocentowania, które płaci klient za pożyczenie pieniędzy. Wysokość odsetek jest określana na podstawie kodeksu cywilnego, jak i ustawie o kredycie konsumenckim. 

Klienci chcący pobrać pożyczkę lub kredyt, często zastanawiają się nad wysokością maksymalnego oprocentowania danej kwoty. Należy więc pamiętać, że kwota ta nie może być wyższa niż dwukrotność wysokości odsetek ustawowych. Z kolei odsetki kapitałowe, nie mogą być wyższe niż 10%. Prawo to weszło w 2021 roku.

W przypadku, jeśli interesują Cię pożyczki ratalne czy chwilówki, nie musisz się martwić o wysokie odsetki, bo w tej sytuacji są one stosunkowo niskie. Nie oznacza to jednak, aby nie sprawdzać ich wysokości mimo wszystko.

Jak oblicza się kwotę odsetek?

Aby obliczyć wysokość odsetek, wystarczy skorzystać z kalkulatora odsetek. Wystarczy podać kilka prostych danych np. kwotę kredytu i kalkulator wszystko wyliczy sam. Co składa się na wysokość oprocentowania?

  • stawka referencyjna – jest ona ustalana przez Radę Polityki Pieniężnej. Jej wysokość reguluje Narodowy Bank Polski, co wpływa właśnie na koszt kredytu czy pożyczki,
  • marża banku – jest to wartość, którą pobiera bank za pożyczenie pieniędzy.

Te dwa pojęcia decydują o wysokości oprocentowania, które z łatwością obliczysz za pomocą kalkulatora odsetek.

Typ odsetek:

Podsumowanie

Dni po terminieStopa procentowaKwota zobowiązaniaOdsetkiDo zapłaty łącznie
75,6%100 zł0,11 zł100,11 zł

Jakie jeszcze koszty wynikają ze wzięcia kredytu lub pożyczki?

Odsetki kredytowe czy pożyczkowe to nie wszystko. Dodatkowo dochodzą koszty związane z:

  • prowizją za udzielenie pożyczki lub kredytu – jest to jeden z podstawowych kosztów, które są nieodłącznym elementem oferowanej sumy pieniędzy,
  • opłaty wstępnej,
  • opłaty administracyjnej,
  • opłaty za obsługę kredytu,
  • opłata za rozpatrzenie złożonego wniosku,
  • inne opłaty. Każdy bank czy parabank może naliczać dodatkowe opłaty związane z kredytem lub pożyczką. Chodzi tu tylko i wyłącznie o podwyższanie kosztów.

Podczas wyboru kredytu lub pożyczki, zawsze warto oprzeć się na RRSO, ponieważ to właśnie ono wyraża konkretne koszty kredytu. Wówczas bierze się pod uwagę kapitalizację odsetek, rozpoczęcie spłaty kredytu oraz wysokość wpłaconej prowizji.

Czym jest RRSO?

Skrót RRSO oznacza rzeczywistą roczną stopę oprocentowania i na jego podstawie porównuje się kredyty i pożyczki.

RRSO kształtowane jest w sposób procentowy, więc osoba zainteresowana kredytem lub pożyczką, patrząc na ten wskaźnik, jest w stanie mniej więcej określić, ile faktycznie wynosi wysokość kredytu. O wysokości RRSO musi informować każdy bank i inne instytucje oferujące pożyczki. Składają się na niego wszelkie koszty pożyczki oraz okres spłaty. Im jest on krótszy, tym RRSO przyjmuje wyższą wartość, więc nie zawsze warto brać go pod uwagę np. podczas pobierania chwilówek.

Czym różni się RRSO od oprocentowania?

Wiele osób przeglądających oferty pożyczek czy kredytów myli oprocentowanie z RRSO, więc poprzez to może źle odczytywać ofertę banku. RRSO jest bowiem całkowitym kosztem udzielonego kredytu, a oprocentowanie to jedna ze zmiennych, która zawiera się właśnie w RRSO. Oba wskaźniki pokazywane są w formie procentowej, dlatego właśnie ten fakt może wpływać na częste pomyłki ofertowe.

Całkowity koszt kredytu – co się na niego składa?

Wskaźnikiem określającym całkowity koszt kredytu jest RRSO. Niektóre opłaty dodatkowe mogą być jednak z niego całkowicie wyłączone. Chodzi m.in. o dokumentację załatwianą u notariusza, która docelowo pojawia się podczas starania się o kredyt hipoteczny czy o pożyczkę pod nieruchomość. 

Należy pamiętać, że jeśli zdecydujesz się na szybszą spłatę kredytu, wówczas dana placówka powinna oddać Ci część kosztów, biorąc pod uwagę czas, o który skróciłeś spłaty rat. Chodzi tu o obniżenie zobowiązania całkowitego kosztu kredytu.

Maksymalne oprocentowanie pożyczki – ile wynosi?

Aby móc obliczyć wartość maksymalnego oprocentowania pożyczki, należy najpierw zsumować wysokość stopy referencyjnej NBP i 3,5%, ponieważ wysokość oprocentowania nie może wynieść więcej niż podwojone odsetki ustawowe. Kalkulator odsetek przydaje się również właśnie po to, aby szybko i łatwo policzyć i sprawdzić, które oferty są dla Ciebie najlepsze.

Kalkulator odsetek oblicza odsetki od pożyczki na podstawie pożyczanej kwoty. Im mniej pożyczasz, tym mniej odsetek zapłacisz. Wiele osób wybiera kredyty z ratami malejącymi, ponieważ są tańsze od rat równych. Wszystko przez to, że na początku spłaty kredytu, raty są wyższe, a niższe na końcu okresu spłaty. 

Czym jest oprocentowanie zmienne?

Z oprocentowaniem zmiennym spotkasz się w polskich bankach bardzo często. Wielu osobom może się wydawać, że takie rozwiązanie może nie być dla nich korzystne, ponieważ stałe oprocentowanie daje poczucie stabilizacji. Jednak jeśli stopy procentowe zaczną spadać, wówczas osoby, które wybrały oprocentowanie zmienne, mogą zaoszczędzić trochę pieniędzy. Stałe oprocentowanie najczęściej wymagane jest przy kredytach hipotecznych. Aby sprawdzić, jak kształtuje się oprocentowanie oraz inne koszty związane z pobraniem kredytu, skorzystaj z kalkulatora odsetek.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Co to jest RRSO?
RRSO to rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Im niższa – tym lepsza.

Czym jest kredyt?
Kredyt jest formą finansowania, udzielaną przez bank w formie pisemnej.

Czym jest pożyczka?
Pożyczka jest formą finansowania. W przypadku, jeśli kwota jest niższa niż 500 zł – nie musi być udzielana przez bank, a może być przez instytucję pozabankową.

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 1)