Kalkulator odsetek – czym jest i jak działa?

Kalkulator liczenia odsetek

Hasło “odsetki” znane jest wielu ludziom na całym świecie i często nie oznacza niczego dobrego. Odsetki mogą być naliczane w ramach spłacanego kredytu czy w przypadku kwestii podatkowych. W świecie finansów są one dość powszechne i każdy, kto starał się o jakąkolwiek pożyczkę czy kredyt wie, że odsetki również będzie trzeba opłacić. Czasem opłaty te są wynikiem zwłoki w opłatach i dowiadujemy się o nich dopiero po jakimś czasie. Jeśli jeszcze nigdy nie zetknąłeś się w swoim życiu z odsetkami, koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem. 

Czym jest kalkulator odsetek?

Jak sama nazwa wskazuje, kalkulator odsetek pozwala na obliczenie wartości danych odsetek, które mogą być liczone w następujący sposób:

  • odsetki ustawowe – ten rodzaj odsetek występuje wtedy, kiedy ktoś nie spłaca w terminie danego zadłużenia, a odsetki rosną. Jest to tzw. odszkodowanie za zwłokę w spłacie należności. W takiej sytuacji wierzyciel nie musi udowadniać, że dane opóźnienie przyniosło mu jakiekolwiek straty w wyniku zaistniałej sytuacji. Kalkulator odsetek ustawowych pozwala w bardzo szybki i prosty sposób obliczyć odsetki. Wystarczy tylko wpisać w odpowiednie okna dane wartości, oznaczyć daty i kliknąć kafel “oblicz”. Kwota do spłaty zostanie wyświetlona właściwie od razu.
  • odsetki podatkowe – ten kalkulator odsetkowy pozwala obliczyć zaległości podatkowe i wszelkie odsetki, jakie się z tym wiążą. Dlatego najlepiej od razu spłacić dane zadłużenie podatkowe, aniżeli czekać aż odsetki narosną do niebotycznych kwot. 
  • inne odsetki – kalkulator odsetek daje różne możliwości obliczania narosłych zaległości. Należy tylko wybrać odpowiednią opcję, wypełnić wskazane pola, wybrać wysokość oprocentowania, podać kwotę, wybrać datę terminu zapłaty i wskazać taką, w której faktycznie dana kwota będzie mogła być spłacona. Po wprowadzeniu wszystkich tych danych można przejść do obliczenia wartości odsetek. 

Obliczenie odsetek do zapłaty można wykonać również samodzielnie, ale więcej przy tym zachodu, niż wtedy kiedy skorzystamy z prostego kalkulatora odsetek. Narzędzie to daje konkretne kwoty i wiemy, ile zapłacimy jeśli nadal będziemy zwlekać z zapłatą tych odsetek. Dowiemy się również, ile bank będzie chciał pobrać od nas odsetek za przyznany nam kredyt. Należy pamiętać, że odsetki są naliczane każdego dnia, dlatego czasem lepiej spłacić je wcześniej niż później.

Typ odsetek:

Podsumowanie

Dni po terminieStopa procentowaKwota zobowiązaniaOdsetkiDo zapłaty łącznie
75,6%100 zł0,11 zł100,11 zł

Czym są odsetki?

Najczęściej odsetki znane są z wszelkich kredytów i pożyczek bankowych, jak i pozabankowych. Naliczane są jako opłata za to, że możemy korzystać z pożyczonych od wszelkich instytucji pieniędzy. Nie ma tylko jednego rodzaju odsetek. Aby lepiej im się przyjrzeć, warto zapoznać się z podstawowymi rodzajami tych opłat:

  • odsetki ustawowe – one zazwyczaj, jako pierwsze pojawiają się w kalkulatorze odsetkowym. Sposób ich regulowania jest ustalany przez Ministra Sprawiedliwości od stycznia 2016. Odsetki ustawowe można podzielić na trzy podkategorie, do których należą:
  • odsetki należne od sumy pieniędzy,
  • odsetki za opóźnienie w spłacie,
  • odsetki wynikające z opóźnień w transakcjach handlowych. 

Głównym celem naliczania odsetek jest przede wszystkim zadośćuczynienie dla wierzyciela za nieterminową spłatę długu.

  • odsetki umowne – w tym przypadku osoby nawiązujące transakcję mogą samodzielnie określić wysokość odsetek. Sposób naliczania i ich wysokość ustalana jest pomiędzy nimi według ich ustaleń, ale muszą się oni podpierać również kodeksem cywilnym. Nie mogą być one wyższe niż 7,2%, gdyż nie mogą przekraczać odsetek maksymalnych. Należy pamiętać, że odsetki umowne ulegają stałym zmianom, więc należy kontrolować ich wysokość. Ustalenie wyższej kwoty odsetek nie jest zgodne z prawem.

Przykłady naliczania odsetek

Jeśli chcemy dokładnie zapoznać się ze sposobem naliczania odsetek i sytuacjami, w których mogą być one naliczane, warto przybliżyć sobie pewne sytuacje z życia wzięte. Do tego użyjemy nazw, odsetek, z którymi możesz spotkać się najczęściej:

  • odsetki kapitałowe – z tym pojęciem spotkamy się wtedy, kiedy będziemy składać wniosek o kredyt lub pożyczkę. Ten rodzaj odsetek jest niejako zapłatą dla danej instytucji za to, że udziela pozwolenia na skorzystanie z jej środków. To, jaka będzie wysokość odsetek w danym zobowiązaniu finansowym, zależne jest od wielu czynników. Wpływ na ich wysokość mają wszelkie koszty związane z udzieleniem kredytu. Odsetki kapitałowe nie obowiązują tylko i wyłącznie w przypadku kredytów bankowych, ale również w przypadku pożyczek pozabankowych. W każdej umowie kredytowej lub pożyczkowej wysokość zobowiązania musi być jasno określona, aby uniknąć niespodzianek.
  • odsetki podatkowe – w przypadku tego rodzaju odsetek, są one naliczane jako kara za opóźnienie w spłacie danej należności podatkowej. Im dłużej zwleka się z naliczeniem odsetek, tym większa będzie kara za nieterminową zapłatę. Wysokość odsetek podatkowych równa jest sumie 200% podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego. Wartości te ustalane są przez Narodowy Bank Polski, a ich wysokość nie może być mniejsza niż 8%. Zmiany w przepisach z 2016 roku ustanowiły obniżenie stawki tych odsetek. Oznacza to, że wynoszą one połowę stawki podstawowej. Aby tak się stało, należy spełnić jeden warunek – złożyć korektę deklaracji podatkowej do pół roku od dnia, kiedy upłynął termin złożenia tej deklaracji. Korekta ta powinna być złożona samodzielnie. Wszelkie opłaty należy wnieść do 7 dni od złożenia korekty. W niektórych przypadkach korekta deklaracji nie obniża stawki:
  • kiedy dotyczy ona zaniżenia zobowiązania podatkowego, postępowania podatkowego, kontroli celno-skarbowej, zawyżenia kwoty nadpłaty, zwrotu podatku;
  • po otrzymaniu zawiadomienia o kontroli podatkowej lub po jej zakończeniu,
  • podczas czynności sprawdzających,
  • po otrzymaniu upoważnienia do przeprowadzenia kontroli celno-skarbowej. 

W niektórych przypadkach prawo uwzględnia również inne obniżone stawki za zaległości podatkowe w wysokości 50% (4%) i 75% (6%). Warunki ich przyznawania określone są w prawie celnym.

  • Odsetki za opóźnienie w spłacie – zapisy dotyczące niespłacenia raty w terminie lub części powziętego kredytu, powinny być umieszczone w umowie kredytowej lub pożyczkowej. Odsetki są naliczane najczęściej już od pierwszego dnia upływającego terminu spłaty. Ich wartość wzrasta wraz z każdym dniem, kiedy opłata nie zostanie uiszczona. Jeśli chcemy obliczyć, ile przyjdzie nam zapłacić odsetek za niespłaconą ratę kredytu, możemy skorzystać z kalkulatora odsetek.  
  • Odsetki wynikające z transakcji handlowych – w tej sytuacji chodzi o odsetki wynikające z transakcji zawiązanych pomiędzy firmami, np. supermarketem a dostawcą. Aby odsetki wynikające z transakcji handlowych mogły zostać naliczone, strony muszą być nazywane przedsiębiorcami, czyli muszą prowadzić działalność gospodarczą. Wysokość tego rodzaju odsetek regulowana jest poprzez aktualną stopę referencyjną w transakcjach handlowych, ustalaną przez Narodowy Bank Polski. Tak sam jak odsetki za opóźnienia w spłacie, są naliczane przeważnie już od pierwszego dnia niezapłaconej w terminie raty, tak samo jest i w tej sytuacji. Im dłużej zwleka się z jej opłaceniem, tym więcej pozostanie nam do spłaty. 

Zobacz także: Kalkulator odsetek od pożyczek pozabankowych →

W Polsce rośnie ilość zadłużonych osób

W każdym roku przybywa coraz większa ilość osób, które nie radzą sobie z regulowaniem swoich zadłużeń, co prowadzi do długów, w tym naliczania odsetek. Jeśli dogłębnie zapoznamy się z rodzajami odsetek i wykorzystamy do tego narzędzia, takie jak kalkulator odsetek, cała kwota do spłaty stanie się dla nas jasna i wówczas możemy zaplanować kolejne kroki. 

Zwlekanie z opłacaniem swoich zobowiązań na czas, będzie wiązało się nie tylko z naliczonymi odsetkami, ale również i z tym, że dana placówka, w której mamy to zobowiązanie, wpisze nas do BIK. Oznacza to, że za każdym razem, kiedy będziemy starać się o kolejny kredyt czy pożyczkę, będziemy widnieć w rejestrze dłużników, a to znacząco zmniejsza nasze szanse na uzyskanie dodatkowych pieniędzy. 

Wiele osób decyduje się wówczas na chwilówki dla osób zadłużonych, jednak nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Firmy pożyczkowe narzucają wówczas wysokie oprocentowanie i krótki czas na spłatę. A jeśli ktoś ma problem ze spłaceniem dotychczasowych zadłużeń, prawdopodobnie będzie miał również problem i z tą pożyczką. Takie działanie bardzo często prowadzi do tzw. pętli finansowej, którą niestety, zawieszamy na sobie sami. Najlepszym możliwym rozwiązaniem, w sytuacji, w której zdajemy sobie sprawę, że nie mamy wystarczającej ilości środków na pokrycie zobowiązań finansowych, jest prośba o pożyczkę od rodziny czy dobrych znajomych. W tym przypadku nie płacimy odsetek, oprocentowania i mamy spokojną głowę.

Kalkulator odsetek jest sprawdzonym narzędziem, dzięki któremu w kilka minut dowiemy się, jakie odsetki będziemy musieli zapłacić za zwłokę w zobowiązaniach. Sprawi to, że będziemy mogli szybko podjąć odpowiednie kroki, aby zadłużenie nie narastało, a to już pierwszy krok ku temu, aby w końcu poczuć wolność finansową.

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 1)