Leasing samochodowy
Interesujesz się leasingiem samochodowym, jednak najpierw chcesz sprawdzić, jaki będzie jego koszt? Aby móc zapoznać się z orientacyjnymi kosztami leasingu, najlepiej skorzystać z wygodnego kalkulatora, który szybko wyliczy opłatę za upragniony samochód. Jeśli jesteś przedsiębiorcą, nikogo nie powinno dziwić, że interesujesz się leasingiem, ponieważ jest to najbardziej opłacalna forma finansowa, pozwalająca cieszyć się nowym pojazdem. Z roku na rok decyduje się na niego coraz większa liczba przedsiębiorców, ponieważ leasing m.in. polepsza zdolność kredytową przedsiębiorcy, optymalizuje koszty oraz zmniejsza kwotę odprowadzanego podatku dochodowego.
Kalkulator leasingu samochodowego – jak działa?
Zadaniem kalkulatora leasingowego jest przedstawienie ofert przeciętnych stawek, które oferowane są przez leasingodawców. Dobry kalkulator leasingowy posiada na bieżąco aktualizowane stawki, które są wyliczane na podstawie ofert, codziennie dostarczanych przez leasingodawców. To dzięki temu przedsiębiorca interesujący się leasingiem wie, jak kształtują się marże w obecnym czasie. W kalkulatorze leasingowym nie chodzi jednak o to, aby zapoznać się z najtańszymi ofertami, ale pokazuje on uśrednione stawki, na których koszt wpływa wiele zmiennych. Dobre kalkulatory pokazują aktualne oprocentowanie leasingu, dzięki czemu możesz wyliczyć, ile wyniesie Cię miesięczna rata.
Kalkulator leasingowy pozwala obliczyć ratę leasingu dotyczącą zarówno nowych, jak i używanych pojazdów. Pod uwagę będzie brana marka pojazdu, rok produkcji oraz wartość samochodu.
Jak obliczyć leasing za pomocą kalkulatora?
Obliczanie leasingu opiera się na danych uzyskanych od leasingodawców:
- modelu, marki i rodzaju przedmiotu,
- cenę maszyny lub pojazdu,
- wysokości wkładu własnego,
- okresu leasingowania,
- wartości końcowej lub kwoty wykupu.
Parametry te pozwalają na obliczenie kwoty leasingu, dodając do tego odpowiednio wysoką marżę oraz stopę WIBOR. Zawsze jednak należy pamiętać, że jest to propozycja kwoty leasingu, a nie docelowa oferta.
Wyliczając kwotę leasingu, warto wpisać takie dane jak:
- procent wkładu własnego – najlepiej, aby wynosił od 1 do 45% wartości pojazdu, który chcesz wziąć w leasing,
- okres leasingowania – od 24 do 84 rat miesięcznych,
- kwota wykupu – przeważnie wynosi ona 19% wartości danego pojazdu, zwłaszcza jeśli okres leasingowania ma trwać około 24 miesiące. Czasem wartość tę można podnieść aż do 40%.
Co ma wpływ na koszty leasingu samochodowego?
W umowie leasingowej najczęściej znajdują się takie dane jak:
- kwota wykupu, ilość rat i kwota wstępna,
- opłata za ubezpieczenie komunikacyjne samochodu,
- opłaty dodatkowe zawarte w tabeli opłat,
- ewentualne dodatkowe koszty ubezpieczeń,
- w przypadku wynajmów długoterminowych, do kosztów należy też często zaliczyć: serwisowanie, opłaty za przekroczenie limitu kilometrów, opłat za pogorszenie się stanu pojazdu.
Jak widać, wymienione wartości mogą różnić się ze względu na cenę danego pojazdu. Powyżej wymienione elementy mogą znaleźć się w umowie, ale nie muszą. Wszystko zależy do tego, z jakiej oferty leasingowej chcesz skorzystać.
Niektórzy przedsiębiorcy stykają się z sytuacją, w której otrzymują decyzję odmowną w związku z leasingiem. Wówczas różnice podczas obliczania raty leasingu samochodowego mogą być wyższe. Najczęściej do takiej sytuacji dochodzi w przypadku leasingu bez BIK czy dla zadłużonych. Wówczas analiza jest bardziej szczegółowa, ponieważ w głównej mierze chodzi tu o wypłacalność przedsiębiorcy zainteresowanego leasingiem.
Im bardziej stabilna jest sytuacja finansowa Twojej firmy, tym najbardziej realne wyniki rat leasingu samochodowego, otrzymasz podczas korzystania z kalkulatora. Należy pamiętać, że są i takie sytuacje, które prowadzą do rozczarowania, ponieważ dany przedsiębiorca liczy na bardzo dobre warunki leasingowania, a okazuje się, że za negatywne wpisy do BIK czy KRD, otrzyma zupełnie inne warunki, których wcześniej by się nie spodziewał.
Czym jest tarcza podatkowa w leasingu?
Dzięki tarczy podatkowej można obniżyć podatek dochodowy, dzięki temu, że sfinansujesz inwestycję za pomocą kapitału zewnętrznego. Umożliwia to zaliczenie kosztów finansowych do kosztów uzyskanych przychodów oraz pozwala obniżyć również podatek VAT. Z tarczy podatkowej mogą skorzystać wszyscy przedsiębiorcy będący płatnikami podatku dochodowego na zasadach ogólnych.
Korzyści wynikające z leasingu samochodowego
Z punktu widzenia podatków, leasing samochodowy daje wiele korzyści, takich jak m.in.:
- płacenie podatku VAT w ratach – dzięki temu, że podatek rozłożony jest na raty, nie obciąża aż tak osoby, która go spłaca. Jeśli dany pojazd wykorzystywany jest w celach firmowych i prywatnych, wówczas użytkownik wlicza w koszty uzyskania przychodu 50% VAT,
- odliczenie opłaty wstępnej – jest to odliczenie jednorazowe, które pozwala na wliczenie w koszty uzyskania przychodu opłaty wstępnej. Z racji tego, że odliczenie to następuje tylko raz, zwrot kosztów następuje dość szybko,
- odliczenie całej raty leasingowej – leasing samochodowy traktowany jest jako usługa, więc przedsiębiorca może odliczyć całą ratę odsetkową, jak i kapitałową,
- odliczenie kosztów związanych z pojazdem – leasing pozwala na odliczenie również opłat eksploatacyjnych, takich jak np. paliwo czy ubezpieczenie.
Ile wynosi oprocentowanie leasingu?
Do oprocentowania leasingu nie można podchodzić typowo zero jedynkowo, ponieważ ile firm leasingowych jest na rynku, tyle różnych wartości oprocentowania. Jednak chcąc choć trochę przybliżyć sobie ewentualne wartości, można oprzeć się na kilku faktach:
- masz młodą firmę lub posiadasz złe wpisy w BIK czy KRD. Wówczas nie możesz liczyć na takie same warunki oprocentowania jak w przypadku firmy o stabilnej sytuacji finansowej. Koszty leasingu przeważnie są wówczas wyższe i mogą wynosić około od 116 do 130%,
- Twoja firma ma raczej stabilną sytuację, ale kiedyś pojawiały się małe, finansowe potknięcia? Wówczas możesz liczyć na koszty leasingu wynoszące od 108 do 115%,
- jeśli Twoja firma jest stabilna i posiada świetną finansową kondycję, wówczas koszty leasingu mogą wynosić od 103 do 108%.
Czym jest leasing 101% i czy w ogóle istnieje?
Kalkulator leasingu pozwala modyfikować, jaki wyjdzie koszt i oprocentowanie. Dzięki temu można samodzielnie przekonać się, że leasing 101% jest właściwie niemożliwy do uzyskania. Dlaczego? Ponieważ jest to tzw. chwyt reklamowy. Do takiego wyniku możesz zbliżyć się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy jesteś w stanie zagwarantować sobie bardzo duży wkład własny i krótki okres spłat rat. Jednak prawda jest taka, że klienci liczą raczej na dłuższy okres leasingowania i nie chcą wpłacać wysokich początkowych kwot.
Jak już wcześniej zostało wspomniane, leasing w niektórych przypadkach może nie być przyznany. Jednak czasem możesz tę sytuację obrócić na swoją korzyść, np. w przypadku, kiedy chcesz wpłacić tylko 10% wartości danego samochodu i nie możesz otrzymać leasingu z tak małą wpłatą własną, być może uda Ci się zdobyć więcej pieniędzy, aby wkład własny wynosił więcej niż tylko 10%. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na wpłatę własną w wysokości np. 25% wartości danego pojazdu. Pamiętaj, że zawsze możesz zdecydować się na wydłużenie okresu spłaty leasingu. Mniejsza rata to mniejsze obciążenie finansowe.
Zalety i wady leasingu samochodowego
Do zalet leasingu samochodowego należy zaliczyć:
- mniejsze wymagania finansowe – firma, która chce wziąć auto w leasing, nie jest aż tak weryfikowana, jak to jest w przypadku chęci wzięcia kredytu na samochód,
- budżet Twojej firmy nie jest zamrożony, więc możesz inwestować nawet wtedy, kiedy trwa umowa leasingowa,
- minimum formalności, proste procedury i krótki czas oczekiwania,
- przejrzystość umów leasingowych i łatwe księgowanie kosztów wynikających z leasingu,
- podczas sporządzania umowy leasingowej można liczyć na większą elastyczność oraz uzyskanie produktów dodatkowych w preferencyjnej stawce, np. ubezpieczenie samochodu.
Do wad leasingu samochodowego można zaliczyć:
- firma oddająca samochód w leasing jest właścicielem samochodu, dopóki nie dojdzie do wpłacenia całej kwoty za pojazd,
- przez okres trwania całej umowy, należy mieć wykupiony pełny pakiet ubezpieczenia pojazdu – AC i OC,
- samochód nie może zostać oddany do użytku osobom trzecim,
- pojazd musi być serwisowany w miejscach wskazanych w umowie.
Zdecydowanie można wyliczyć o wiele więcej zalet skorzystania z leasingu niż wad. Nie da się ukryć, że leasing jest najlepszym rozwiązaniem dla osób prowadzących firmę, ponieważ dzięki niemu mogą pozyskać zupełnie nowy lub używany samochód na dobrych warunkach, bez ponoszenia wysokich kosztów.