Najlepsze banki w Polsce - Ranking użytkowników

Ranking banków – na co zwrócić uwagę przy wyborze banku w Polsce?

Stoisz przed wyborem najlepszego banku, który będzie oferował Ci rozwiązania na miarę Twoich potrzeb? Widząc ile masz do wyboru przeróżnych placówek, możesz odnieść wrażenie, że można łatwo pogubić się w gąszczu informacji i ofert. Jednak najważniejsze, o czym musisz pamiętać, to fakt, aby wybrać taki bank, który spełni Twoje oczekiwania pod różnymi, ważnymi względami. Jeśli nie wiesz, na co powinno się zwrócić szczególną uwagę, poniższy artykuł z pewnością pomoże Ci odpowiedzieć na to pytanie.

Chcę otworzyć konto – na co zwrócić uwagę?

Jeśli zastanawiasz się, który bank będzie dla Ciebie odpowiedni, to najpewniej chcesz otworzyć konto bankowe. Najczęściej podczas jego wyboru, wiele osób kieruje się tym, co inni mają do powiedzenia i w sumie czasem warto ich wysłuchać. Jednak czasem warto również zapoznać się z innymi czynnikami, które mogą Ci pomóc w wyborze najlepszego banku. 

Jaki typ konta Cię interesuje?

W pierwszej kolejności zastanów się, jaki rodzaj konta bankowego Cię interesuje. Bezpieczniej czujesz się mogąc załatwić wszystko bezpośrednio w placówce bankowej? A może jednak nie interesuje Cię to standardowe rozwiązanie i wolisz wszystkie operacje wykonywać przez Internet? Oczywiście oba wyjścia absolutnie się ze sobą nie wykluczają, ponieważ wiele banków oferuje oba rozwiązania. Jeśli jednak faktycznie interesuje Cię tylko i wyłącznie załatwianie wszystkiego przez Internet, wystarczającym wydaje się konto internetowe, które właściwie jest zupełnie bezpłatne. Takie rozwiązanie oferuje bank PKO BP, w którym wystarczy złożyć specjalny wniosek o założenie konta przez Internet. Umowę do podpisania przywozi kurier. 

Który bank znajduje się w miarę blisko Ciebie?

Jeżeli jesteś osobą, która jednak od czasu do czasu chce wybrać się do placówki bankowej, to najlepiej wybrać tę, która znajduje się najbliżej Twojego miejsca zamieszkania. Przeważnie na taki wybór decydują się osoby starsze, które są po prostu do tego przyzwyczajone. Jest to również ważne w przypadku możliwości wypłacania pieniędzy z bankomatu. Niektóre placówki bankowe pozwalają bezpłatnie wypłacać tylko ze swoich bankomatów, a za wypłatę z innych należy uiścić opłatę. Ten element również warto sprawdzić, jeśli często wypłacasz pieniądze z bankomatu, aby nie robić sobie dodatkowych kosztów.

Zawsze sprawdź, jakie opłaty czekają Cię za obsługę

Jeśli już wiesz, jaki typ banku najbardziej Cię interesuje – czy wolisz załatwiać wszystko przez Internet, stacjonarnie, a może jedno i drugie, oraz wiesz już, czy możesz wypłacać pieniądze z wszystkich, czy tylko wyznaczonych bankomatów, nadszedł czas na zawężenie poszukiwań. W tym momencie przydatna będzie tabela opłat poszczególnych banków. Nawet jeśli dany bank przedstawia, że jego oferta jest całkowicie darmowa, przeważnie takie słowa mijają się z prawdą lub trzeba spełnić określone warunki, aby faktycznie móc korzystać z darmowego konta bankowego. Przede wszystkim chodzi tu o sytuację, w której bank oferuje darmowe konto, jeśli zobowiążesz się do wpłacania co miesiąc np. 1500 zł. Jeśli spełniasz ten warunek to świetnie! Jednak jeśli wiesz, że nie jest to dla Ciebie najlepsze rozwiązanie, szukaj dalej. Sprawdź, jakie są również opłaty za przelewy, ponieważ jeśli np. będziesz robić ich dużo w ciągu miesiąca, wówczas najlepiej, aby takie opłaty były “zerowe” lub minimalne. 

Czy chcesz płacić za kartę płatniczą?

Opłaty za kartę płatniczą również nie są rzadkością. Niektóre banki liczą sobie za jej wydanie dodatkowe kwoty, ale nie tylko. Czasem placówki pobierają daną kwotę za wpłatę lub wypłatę pieniędzy z bankomatu, lub miesięczną stałą opłatę za posiadanie karty. Posprawdzaj te możliwości, aby w przyszłości nie odkryć, że płacisz za swoją kartę o wiele za dużo, niż chcesz.

Sprawdź, czy dany bank oferuje Ci dodatkowe usługi

Banki oferują wiele dodatkowych usług, z których czasem z pewnością, warto skorzystać. Może to być np. usługa powiadomienia SMS-owego o transakcjach za pomocą Twojego konta. Wówczas masz kontrolę nad tym, czy przypadkiem ktoś nie korzysta z Twojego konta bez Twojej wiedzy. To samo dotyczy przesyłanych kodów smsowych, które trzeba wpisywać w konkretne okienko, aby potwierdzić transakcję. Oprócz tego wiele banków oferuje debet, karty kredytowe, kredyty odnawialne, lokaty, a nawet fundusze emerytalne. 

Bank a aplikacja mobilna

W dzisiejszych czasach prawie każdy bank oferuje aplikację mobilną. W końcu wiele osób jest w ciągłym ruchu i nie może być ograniczanym tylko dostępem do konta np. bezpośrednio przez laptopa. Dostępność aplikacji mobilnej daje komfort i wygodę, ponieważ możesz z niej skorzystać z każdego miejsca na świecie. Za jej pomocą możesz zrobić praktycznie wszystko. Bardzo przystępna jest możliwość korzystania z płatności BLIK. Jest to o tyle wygodne, że dzięki temu nie musisz nosić przy sobie portfela czy nawet karty płatniczej. 

Czy Twój bank oferuje Ci bezpieczeństwo?

Możesz zastanawiać się nad tym punktem, ale jest to jeden z czynników, nad którym również należy się pochylić, ponieważ twoje bezpieczeństwo finansowe jest bardzo ważne. Chodzi tu głównie o to, aby podczas wyboru odpowiedniej placówki bankowej dla siebie, zdecydować się na tę, która nie jest owiana żadnymi “sensacyjnymi” wydarzeniami, np. widmem bankructwa. Oczywiście warto również sprawdzić zapisy dotyczące tego czynnika w umowie, którą podpiszesz z bankiem, bo przecież musisz wiedzieć co zrobić w przypadku, kiedy doszłoby do jego bankructwa. 

Które banki warto wziąć pod uwagę?

Wybierając bank, warto wziąć pod uwagę również inne czynniki, takie jak: wielkość aktywów, ilość klientów czy liczbę założonych kont. I tak najlepszym bankiem, patrząc na takie czynniki, jest bank PKO BP, z którego usług korzysta prawie aż 11 mln klientów. Następny w kolejce jest Santander Bank, Bank Pekao SA, mBank i ING Bank Śląski.  

Który polski bank jest najstarszy?

Zastanawiałeś się kiedyś, który z polskich banków jest najstarszy? Otóż odpowiedź brzmi PKO BP! Zapewne fakt ten między innymi doprowadził do tego, że bank PKO BP posiada największą liczbę klientów w porównaniu z innymi polskimi bankami. W tym roku instytucja ta obchodzi swoje setne urodziny i ani myśli oddawać pozycję lidera w obu przypadkach – najstarszego banku i największego w Polsce.

Które banki działające w Polsce, faktycznie są polskie?

Taki fakt można stwierdzić tylko i wyłącznie opierając się na głównym udziałowcu danego banku. Bank ING należy głównie do holenderskiego ING a mBank do niemieckiego Commerzbank. Niektórych może to zdziwić, ale tylko dwa najlepiej znane w Polsce banki są właśnie naszymi rodzimymi i jest to PKO BP oraz Bank Pocztowy. To również jest argument, który przemawia za tym, aby korzystać z tych dwóch banków. Jednak prawda jest taka, że nie każdemu klientowi będzie odpowiadać ich oferta. 

Jakie są rodzaje kont bankowych?

Wybierając najlepszy bank dla siebie, musisz jeszcze określić, jakie konto chcesz mieć w nim założone. Istnieją trzy podstawowe rodzaje kont i na dobrą sprawę możesz mieć założone każde z nich:

  • konto osobiste – najbardziej podstawowy rodzaj konta bankowego, które jest darmowe dla wszystkich osób poniżej 26. roku życia. Niektóre banki wymagają jednak wpłaty określonej sumy pieniędzy miesięcznie, aby konto faktycznie mogło być w pełni darmowe. Karta płatnicza przypisana do tego konta powinna być całkowicie bezpłatna. Jednak i w tym zakresie banki mogą wymagać, aby płatności kartą przekraczały jakikolwiek budżet, aby karta mogła być darmowa. Zakładając konto osobiste, możesz wybierać z wielu dodatkowych opcji, które zaoferuje Ci bank.
  • Konto oszczędnościowe – ten rodzaj konta bankowego, pozwala zaoszczędzić więcej niż w przypadku standardowego konta osobistego. Tutaj bank zawsze oferuje wyższe oprocentowanie oszczędności. 
  • Konto walutowe – może być ono całkowicie darmowe, jeśli wybierzesz jedną z najpopularniejszych walut, takich jak: EUR, USD, GBP lub CHF.  

Podsumowanie – na co zwrócić uwagę przy wyborze banku?

Podsumowując, przy wyborze banku najlepiej zorientuj się, jakie czekają Cię opłaty. A mogą one dotyczyć przede wszystkim:

  • opłaty za prowadzenie konta – najlepiej wybrać taką placówkę, w której nie będą wymagać od Ciebie żadnej płatności. Jednak niektóre banki, aby konto mogło być darmowe, mogą wymagać od Ciebie comiesięcznych wpływów na konto w określonej kwocie,
  • opłata za kartę płatniczą – tutaj występuje taka sama sytuacja jak w przypadku opłaty za prowadzenie konta. Więc albo za kartę nie ponosisz żadnej opłaty, albo darmowa karta obarczona jest koniecznością wykonania określonej ilości transakcji w ciągu miesiąca. Niektóre banki pobierają jednorazową opłatę za wydanie karty,
  • koszty przelewów – przeważnie są one w pełni darmowe, jednak nie w każdym przypadku. Wykonując przelewy ze swojego konta oszczędnościowego, możesz opłacać je za każdym razem, nawet wtedy, kiedy przelewasz środki ze swojego konta oszczędnościowego na osobiste, należące do tego samego banku. Zawsze staraj się, aby przelewy wiązały się z bardzo małymi kosztami,
  • koszty za wypłaty z bankomatów – najczęściej nie zapłacisz za wypłaty z bankomatów należących do Twojego banku. Większość placówek nakłada opłaty na wypłacanie środków z bankomatu innego banku, jednak nie wszystkie. Znajdź więc taki bank, który albo daje większe możliwości, albo wybierz tę placówkę, której bankomat znajduje się najbliżej Twojego miejsca zamieszkania,
  • sprawdź oprocentowanie na koncie oszczędnościowym – im więcej chcesz zaoszczędzić, tym lepiej wybrać bank oferujący wysokie oprocentowanie. Wiele banków oferuje swój system oszczędzania i w niektórych przypadkach z pewnością warto z niego skorzystać.
Ocena artykułu
3.0/5 (głosów: 2)