Data dodania: 11 kwietnia, 2022 r. / Aktualizacja: 11 kwietnia, 2022 r.

Czym są stopy procentowe?

Stopa procentowa a jej wpływ na kredyty hipoteczne

Zarówno podnoszenie, jak i zmniejszenie stóp procentowych ma duży wpływ na nasze finanse, jak i na polską gospodarkę. Podczas pandemii wiele osób dopiero dowiedziało się, jak bardzo stopy procentowe mogą być ważne. Jednak ten okres już właściwie jest za nami, co skutkuje sukcesywnym podnoszeniem ich wartości. Z poniższego artykułu dowiesz się, co oznacza dla przeciętnego konsumenta zarówno wzrost, jak i podniesienie stóp procentowych.

Wielu osobom wydaje się, że stopami procentowymi powinni być zainteresowani tylko ci, którzy posiadają kredyty gotówkowe czy hipoteczne. Jednak takie myślenie jest bardzo błędne, ponieważ każdorazowa zmiana stóp procentowych ma swoje przełożenie na gospodarkę. Ważny jest tu przypadek inflacyjny, który zagląda do każdego portfela.

Ile wynoszą aktualne stopy procentowe?

Od rozpoczęcia pandemii koronawirusa NBP obniżało stopy procentowe, aby poradzić sobie z ekonomicznymi skutkami zaistniałej sytuacji. Jednak dziś mamy do czynienia z wysokimi stopami procentowymi, których przyczyną jest narastająca inflacja. Ich wartość jest dziś tak duża, że w niektórych przypadkach raty kredytów hipotecznych wzrosły nawet o 400 zł. Dodatkowo warto wspomnieć, że stopy procentowe są dziś najwyższe od roku 2014. 

Stopy procentowe w kwietniu 2022 prezentują się w następujący sposób: 

  • stopa referencyjna – 4,50%,
  • stopa lombardowa – 5,00%,
  • stopa depozytowa – 4,00%,
  • stopa redyskontowa weksli – 4,55%,
  • stopa dyskontowa weksli – 4,60%.

Porównując je z poniższymi danymi, można śmiało zauważyć, że mamy do czynienia z szybkim i dość drastycznym wzrostem stóp procentowych.

Stopa procentowa od 9 marca 2022 r. do 6 kwietnia 2022 r.:

  • stopa referencyjna – 3,50%,
  • stopa lombardowa – 4,00%,
  • stopa depozytowa – 3,00%,
  • stopa redyskontowa weksli – 3,55%,
  • stopa dyskontowa weksli – 3,60%.

Stopa procentowa – co to jest?

Stopa procentowa naliczana jest, kiedy chcemy pożyczyć pieniądze od banku, ale określa ona również transakcje, do których dochodzi pomiędzy bankami. Jej zadaniem jest zapewnienie stabilności polskiej waluty. W tym miejscu należałoby zapoznać się z pojęciem inflacji. Z pewnością hasło to kojarzy się niezbyt przyjemnie, ponieważ przeważnie słysząc je, wyobrażamy sobie wysokie wzrosty cen. Inflacja, która utrzymuje się na niskim poziomie, pozytywne wpływa na gospodarkę. Jednakże w momencie, kiedy zaczyna się jej wzrost, w portfelu mamy wciąż tyle samo pieniędzy, jednak możemy za nie kupić o wiele mniej. 

Inflacja ma swoje przeciwieństwo w deflacji, które jest zjawiskiem oznaczającym długotrwały spadek cen. W celu uniknięcia ciągłych podwyżek i spadków stóp procentowych Rada Polityki Pieniężnej zarządza wartością pieniądza, wykorzystując do tego stopy procentowe.

Aktualne stopy procentowe

NazwaOprocentowanie
Stopa referencyjna5.75%
Stopa lombardowa6.25%
Stopa depozytowa5.25%
Stopa redyskontowa weksli5.8%
Stopa dyskontowa weksli5.85%
NazwaOprocentowanie
Obowiązują od: 2023-10-05

Co powoduje wzrost stóp procentowych?

Dziś w kontekście podnoszenia stóp procentowych, mówi się o umocnieniu polskiego złotego i zatrzymanie szalejącej inflacji. Dzięki temu wzrost cen paliwa, gazu czy energii będzie spowolniony. Dla ekonomii kraju jest to bardzo dobra informacja, jednak będzie ona odczuwalna dopiero po dłuższym czasie.

Co podniesienie stóp procentowych oznacza dla osób mających kredyty?

Jeszcze kilka lat temu osoby posiadające kredyty hipoteczne czy gotówkowe cieszyły się sprzyjającymi warunkami, do których można zaliczyć również stopy procentowe. Jednakże dziś wszędzie mówi się o tym, że stopy procentowe wzrastają a wraz z nimi koszty kredytów. Oczywiste jest to, że im wyższa rata kredytu, tym różnica będzie bardziej odczuwalna. Biorąc pod lupę ogólne dane, w przypadku osób posiadających kredyt na 200 tys. złotych miesięczna rata może podnieść się o ok. 50 zł. Jeśli jednak kredytobiorca ma do spłacenia ok. 700 tys. złotych, wówczas musi nastawić się na miesięczną ratę wynoszącą więcej o ok. 200 zł. Informacja ta ma charakter ogólny, ponieważ ostateczna kwota raty kredytowej uzależniona jest od okresu kredytowania, kwoty i warunków umowy.

Zwiększenie stóp procentowych ma również wpływ na tych, którzy starają się o kredyt – wyższe stopy to wyższe raty, im wyższe raty – tym większa zdolność kredytowa będzie potrzebna.

Czy raty kredytów będą jeszcze wyższe?

Rada Polityki Pieniężnej mówi wprost, że stopy procentowe nadal będą szły w górę, co przyczyni się do jeszcze większego wzrostu stóp procentowych. Niestety dla wielu osób sytuacja ta będzie miała przełożenie na pogorszenie sytuacji finansowej, ponieważ raty kredytów mogą wzrosnąć nawet o 1000 zł. Dziś, kiedy jeszcze mamy do czynienia z wojną na Ukrainie, nic nie zapowiada tego, aby stopy procentowe zaczęły spadać. Oczywiście można zabezpieczyć się przed stałym wzrostem stóp procentowych, np. nadpłacając kredyt, nie czekając na podwyżki. Niektóre osoby myślą również o sprzedaży mieszkania, aby jak najszybciej spłacić zobowiązanie kredytowe. Możliwe, że jest to teraz najlepszy moment na tego typu działania, ponieważ późniejsze schładzanie gospodarki doprowadzi do zatrzymania wzrostu cen mieszkań i być może nawet do ich spadków.

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 2)

Powiązane artykuły