Oblicz ratę kredytu samochodowego - kalkulator
Kilka słów o kalkulatorze kredytu samochodowego
Poniższy kalkulator obliczy ratę Twojego kredytu samochodowego. Należy wpisać kilka podstawowych informacji takich jak kwota kredytu czy okres spłaty aby dowiedzieć się jakiej wysokości będziemy spłacali raty. Algorytm pokaże również wysokości rat malejących oraz równych. Oprócz obliczenia wysokości zobowiązań kalkulator wyświetli również ciekawe oferty różnych banków.
Kredyt samochodowy – czym jest?
Wiele banków przedstawia ofertę tzw. kredytu celowego, czyli takiego, który przeznaczony jest na daną rzecz, w tym właśnie na samochód. Jednak nie ogranicza się on tylko do zakupu akurat tego pojazdu, ponieważ kredyt samochodowy obejmuje również inne pojazdy m.in. takie jak kampery, motocykle czy maszyny budowlane. Warto również wiedzieć, że kupowany pojazd nie musi być nowy. Równie dobrze możemy przeznaczyć kredyt na pojazd używany.
Kredyty samochodowe można podzielić na:
- standardowe – spłacane w miesięcznych ratach,
- jednoratalne – objęte wkładem własnym. Pozostała część kredytu jest spłacana w określonym czasie w formie jednorazowej,
- balonowe – większa część wartości pojazdu spłacana jest niskimi ratami, a pozostała część objęta jest jednorazową wpłatą pozostałej wartości.
Zalety kredytu samochodowego
Zdecydowanie się na wzięcie kredytu samochodowego objęte jest wieloma korzyściami, takimi jak:
- po wpłaceniu ostatniej raty za samochód, pojazd jest już całkowicie Twoją własnością i nie musisz wpłacać tzw. wykupu, czyli przeważnie znacznej kwoty, aby auto mogło być całkowicie Twoje,
- kredyt samochodowy jest jednym z najtańszych kredytów na rynku, ponieważ jego oprocentowanie jest o wiele mniejsze niż np. w przypadku kredytu gotówkowego,
- taki kredyt można wziąć na wiele długich lat, nawet na 10! Takie rozwiązanie pozwala na znaczne zmniejszenie rat kredytu,
- kredyt samochodowy można w każdym momencie nadpłacić. Wtedy bank może skrócić czas kredytowania lub zmniejszyć ratę,
- kredyt ten może być wzięty na dwie osoby lub możesz poszukać sobie żyranta. Wówczas bank będzie patrzył przychylniej na udzielenie tego kredytu.
Wady kredytu samochodowego
Mimo tak wielu zalet kredyt samochodowy ma również swoje wady, do których należy m.in.:
- zabezpieczenie bankowe – każdy bank udzielający jakiekolwiek kredytu będzie chciał się jakoś zabezpieczyć przed ewentualnym brakiem funduszy u osoby pobierającej kredyt. Podczas podpisywania umowy będziesz miał do wyboru kilka rodzajów zabezpieczenia np. zastaw rejestrowy czy depozyt karty pojazdu.
- Wymagana polisa AC – kredytodawca wymagając polisy AC, chroni siebie i w sumie również kredytobiorcę przed niefortunną jazdą i ewentualnymi wypadkami.
- Formalności – oprócz umowy kredytowej musisz również zająć się zakupem i rejestracją samochodu. Dokumenty te musisz okazać w banku.
Jak banki zabezpieczają się przed niewypłacalnością kredytobiorcy?
To jasne, że banki w jakiś sposób muszą zabezpieczyć się przed ewentualnym brakiem środków u osoby spłacającej kredyt. Istnieje na to kilka sposobów:
- depozyt karty pojazdu – w taki sposób banki zabezpieczają się przed tym, aby osoba biorąca kredyt na auto nie wpadła na pomysł, aby auto sprzedać. Bank zostawia w depozycie kartę owego pojazdu i oddaje ją po spłaceniu całości kredytu.
- Zastaw rejestrowy – bank będzie wpisany do dowodu rejestracyjnego, a Ty, jeśli nie będziesz miał pieniędzy na spłatę kredytu, otrzymasz informację o rozwiązaniu umowy z bankiem, który sprzeda Twoje auto.
- Przewłaszczenie na zabezpieczenie – w tym przypadku i Ty i bank jesteście właścicielami kupowanego pojazdu. Jest to dość duża forma ograniczenia nie tylko ewentualnej sprzedaży auta, ale również będziesz musiał poinformować bank o wyjazdach zagranicznych czy np. chęci instalacji gazowej w samochodzie.
- Cesja praw z polisy autocasco – jeśli dojdzie do wypadku z udziałem Twojego pojazdu, wówczas odszkodowanie zostanie wypłacone bankowi, a Ty naprawiasz uszkodzenia z własnej kieszeni.
Pamiętaj, że to Ty wybierasz jaką formę zabezpieczenia nałoży na Twój samochód bank.
Koszty kredytu samochodowego – co na nie wpływa?
Każdy kredyt wiąże się z dodatkowymi kosztami i nie chodzi tu o samo oprocentowanie. W grę wchodzi również rzeczywista stopa oprocentowania, odzwierciedlająca wszelkie koszty związane ze wzięciem tego kredytu w ujęciu rocznym. Do kosztów należy zaliczyć m.in.:
- prowizję – za udzielenie kredytu bank ma prawo naliczyć prowizję. To, jak będzie wysoka, zależne jest od całkowitej kwoty kredytu, ponieważ przeważnie wynosi kilka procent jego wartości. Pamiętaj, że to, iż w Twojej umowie nie będzie prowizji, nie oznacza, że jest to oferta bardziej atrakcyjna od tych z prowizją. Wynika to z faktu, że wiele banków zamiast prowizji nalicza np. wyższą marżę.
- Oprocentowanie – zależne jest od stopy referencyjnej oraz bankowej marży. Pierwszy czynnik nie jest zależy od banku, jednak drugi już tak. W wielu przypadkach można negocjować jego wysokość, co jest dobrym pomysłem, biorąc pod uwagę fakt, że będziesz musiał do spłacać przez cały okres kredytowania.
- Ubezpieczenie – instytucje bankowe wymagają jakichkolwiek ubezpieczeń związanych ze wzięciem kredytu samochodowego. Może to być np. wykupienie ubezpieczenia na życie czy od utraty pracy, wykupienie AutoCasco czy sporządzenie cesji polisy AC na rzecz banku.
- Inne opłaty – niektóre banki wymagają również innych, dodatkowych opłat związanych np. z wyceną samochodu.
Na co zwrócić uwagę wybierając kredyt samochodowy?
Jeśli już wiesz, że chcesz wziąć kredyt samochodowy, najpierw sprawdź, jakie oprocentowanie jest wymagane przez bank. Dodatkowo sprawdź wysokość prowizji i marży, całkowity koszt kredytu, co stanie się, jeśli nie będziesz spłacał raty czy jakie bank narzuca terminy spłat. Sprawdź również, jakich zabezpieczeń będzie wymagał Twój bank, w razie ewentualnej utraty przez Ciebie środków finansowych na pojazd. Nie zapomnij również sprawdzić, jak wysoka będzie prowizja za ewentualną szybszą spłatę kredytu i w jaki sposób bank będzie chciał wypłacić Ci pieniądze.
Kalkulator kredytu samochodowego
Leasing czy kredyt samochodowy – co warto wybrać?
Podczas zakupu nowego auta, mamy do wyboru kilka dróg finansowania tej operacji. Najpopularniejszymi są obecnie dwie opcje: leasing oraz kredyt samochodowy. Czym się one różnią i która z nich będzie dla nas bardziej opłacalna?
Kluczowe uwarunkowania
Na początku warto pokrótce wyjaśnić, na czym obie form finansowania polegają. W przypadku kredytu, będzie to świadczenie celowe, które zapewnia nam bank. Otrzymujemy całą kwotę potrzebną na zakup auta, a następnie spłacamy ją w stosownych ratach, których wysokość zależna jest od wielu czynników.
Leasing jest natomiast przekazaniem praw do użytku pojazdu, za co uiszczamy miesięczne opłaty w określonym okresie. Po jego upłynięciu możemy samochód oddać bądź otrzymać go na własność.
Chcąc rozstrzygnąć, które droga będzie dla nas korzystniejsza, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Przede wszystkim kredyt jest przeważnie tańszy w porównaniu do leasingu. Tyczy się to przede wszystkim rat, ale też możliwości wcześniejszej spłaty zadłużenia. W przypadku kredytu ważne jest również to, iż, jeżeli dojdziemy do porozumienia z bankiem, możemy na jakiś czas zawiesić spłatę rat. Kolejnym udogodnieniem jest możliwość sprzedaży samochodu i dalszego uregulowania zadłużenia. Leasing takiej możliwości nam nie daje. Nie każdy leasing zapewni nam również zdobycie auta na własność po spłacie zobowiązania. Potrzebna będzie w tym celu specjalna klauzula.
Jeżeli chodzi natomiast o zalety drugiego rozwiązania, warto zwrócić uwagę na fakt, iż wysokość miesięcznych rat jest niezmienna. Należy jednak liczyć się z tym, iż maksymalny okres spłaty w przypadku leasingu wynieść może jedynie 5 lat (przy kredycie jest to 10 lat), a maksymalna kwota zobowiązania to jedynie 50 tysięcy złotych.
Oczywiście ostateczna decyzja zależna jest od indywidualnych uwarunkowań i sytuacji klienta, jednak kredyt samochodowy wydaje się posiadać więcej zalet, aniżeli leasing.
Podstawowe informacje – słownik pojęć
Kredyt samochodowy jest obecnie jednym z najpopularniejszych sposobów finansowania aut. Obok leasingu, często wybierany jest przez przedsiębiorców. Chociaż całkowity koszt zakupu samochodu przy finansowaniu go kredytem jest wyższy, niż przy zakupie za gotówkę lub zakupie z jednorazową zapłatą, przedsiębiorcy i osoby prywatne chętnie go wybierają, bo pozwala rozłożyć płatność w czasie.
Chociaż kredyt samochodowy to nie kredyt hipoteczny, bank często w równie skrupulatny sposób sprawdza zdolność kredytową kredytobiorcy.
Najważniejsze pojęcia dotyczące kredytu samochodowego:
Promesa kredytowa – jest to zobowiązanie banku do udzielenia kredytu na określonych w ofercie kredytowej warunkach. Najczęściej ważność oferty to 30 dni.
Przedmiot kredytu samochodowego – kredyt samochodowy to rodzaj kredytu celowego, czyli udzielanego na konkretny cel (w tym przypadku zakup pojazdu). Ważne jest, żeby pojazd, który będzie kupowany posiadał możliwość rejestracji.
Umowa kredytowa – umowa potwierdzająca zawarcie kredytu. W niej są opisane wszystkie jego warunki. Sporządzana jest w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach. W niej określony jest również okres kredytu, czyli okres, w którym należy spłacić zobowiązanie, wysokość wkładu własnego oraz wysokość rat kredytowych.
Kredyt firmowy dość często przybiera kształt kredytu samochodowego. Przedsiębiorcy często decydują się na taki sposób finansowania zakupów, ze względu na rozłożenie płatności w czasie.
Dla osób prywatnych kredytem samochodowym staje się często pożyczka gotówkowa. Dzieje się tak dlatego, że większość banków udzielając pożyczki na zakup samochodu wymaga wkładu własnego.