Data dodania: 18 stycznia, 2022 r. / Aktualizacja: 8 lutego, 2022 r.

Jak działa bankomat?

Wypłata środków przez bankomat

Maszyny, takie jak bankomaty zdominowały rynek. Można je zobaczyć prawie na każdym roku w wielkich miastach, co stało się dla nas luksusem, kiedy chcemy wypłacić z niego szybko pieniądze. Mimo tego, że gotówka jest coraz rzadziej używana, ponieważ zastępują ją karty płatnicze oraz BLIK i inne funkcjonalne rozwiązania, to jednak w niektórych sytuacjach ich obecność jest bardzo istotna. Dzięki nim nie musisz kierować swoich kroków w kierunku banku, w którym mógłbyś stracić dużo czasu, zanim podjąłbyś pieniądze. Dziś bankomaty mają również funkcję wpłatomatu, czyli umożliwiają wpłacenie pieniędzy na konto właśnie za ich pośrednictwem. Co jeszcze warto wiedzieć o bankomacie? Dowiesz się z poniższego artykułu!

Czym jest bankomat?

Bankomat przypisany jest do danej placówki bankowej, która umożliwia samodzielne zarządzanie gotówką. W jego przypadku nie potrzebujesz pomocy żadnego pracownika banku. Bankomat pozwala na wypłacenie pieniędzy ze swojego konta bankowego, sprawdzić stan konta bankowego lub kredytowego. Z bankomatu możesz skorzystać za pomocą dobrze znanej karty z paskiem magnetycznym lub chipem, które zawierają unikatową numerację, kod CVV oraz datę upływu ważności karty. Do każdej karty nadawany jest kod pin, który należy podać podczas wykonywania transakcji w bankomacie oraz kiedy robisz zakupy wynoszące powyżej 100 zł. 

Bankomaty znajdziesz nie tylko w samych placówkach bankowych, ale również w centrach handlowych, centrach miast, na stacjach benzynowych czy przy dyskontach spożywczych. Przeważnie są one umieszczane w takich miejscach, gdzie codziennie znajduje się wiele ludzi.

Bankomaty na mapach oznaczane są skrótem ATM, który w języku angielskim rozwija się do Automated Teller Machine.

Jak zbudowany jest bankomat?

Najważniejszym miejscem w każdym bankomacie jest jego ekran, na którym pokazują się najważniejsze informacje dla użytkownika. We wcześniejszych wersjach bankomatów można było obsługiwać ekran za pomocą guzików, dziś w nowszych modelach, można to zrobić za pomocą ekranu dotykowego. Dodatkowo każdy bankomat posiada klawiaturę do wprowadzania danych, których może nie być na ekranie np. gdy chcesz wypłacić inną kwotę niż jest podana w okienku. Pod ekranem z kolei znajduje się system wpłat i wypłat gotówki. Oczywiście żaden bankomat nie może obejść się bez czytnika kart z polem magnetycznym lub chipem. Dodatkowo, w budowie bankomatu znajduje się miejsce na wydruk potwierdzenia transakcji. Użytkownicy bankomatów nie zawsze zdają sobie z tego sprawę, ale w bankomacie znajduje się również sejf oraz komputer sterujący. Nowsze bankomaty posiadają również moduł do wypłaty monet, kamery, drukarkę stanów kont, drukarkę dziennika czy urządzenia komunikacyjne.

Jak działa bankomat?

Działanie bankomatu jest bardzo proste. Wystarczy włożyć do niego daną kartę bankową, dzięki której chcesz przeprowadzić pożądaną transakcję. Niektóre banki w ostatnim czasie wprowadziły system, dzięki któremu można zrealizować transakcję poprzez przyłożenie karty z chipem do odpowiedniego okienka w bankomacie. Po włożeniu karty lub przyłożeniu jej do okienka, należy wpisać PIN, aby móc przejść do kolejnych działań. Zawsze po zrealizowaniu danej transakcji, możesz wydrukować jej potwierdzenie. 

Jakie są główne funkcje bankomatu?

Bankomaty powstały głównie po to, aby można było z łatwością wypłacić lub wpłacić pieniądze, niekoniecznie na swoje konto. Wiele placówek handlowych korzysta z tej funkcji, aby pracownicy mogli wpłacać dzienny utarg. Dzięki niemu:

 • sprawdzisz stan swojego rachunku, 
 • wydrukujesz historię rachunku,
 • wydrukujesz potwierdzenie zmiany numeru PIN,
 • dokonasz i zlecisz przelew.

W niektórych bankomatach możesz również dokonać przewalutowania, obsłużysz czeki podróżne, zarezerwujesz bilety lotnicze. To, czego możesz spodziewać po danym bankomacie, zależne jest od danej placówki bankowej. 

Wypłata z bankomatu – krok po kroku

Poniżej znajdziesz konkretną instrukcję, dzięki której wypłacisz pieniądze z bankomatu za pomocą karty płatniczej lub za pomocą BLIK-a.

Wypłata pieniędzy z bankomatu za pomocą karty płatniczej

 • Włóż kartę płatniczą do bankomatu, awersem do góry, a czip powinien znaleźć się dalej od Ciebie,
 • następnie, kiedy pojawi się taka prośba, wpisz kod PIN, składający się z 4 cyfr, które zostały nadane karcie przez Twój bank,
 • po wpisaniu PIN-u, zatwierdź go za pomocą przycisku ENTER/ ZATWIERDŹ/ OK,
 • przed wpisaniem PIN-u możesz również zostać poproszony o wybór języka obsługiwanej transakcji,
 • na ekranie zobaczysz opcje transakcji do wyboru,
 • po wybraniu opcji WYPŁATY GOTÓWKI, pojawią się kwoty do wyboru m.in. 50, 100, 200 czy 500 zł,
 • jeżeli interesują Cię inne kwoty, możesz wybrać opcję INNA KWOTA,
 • jeśli wpiszesz złą kwotę, bankomat poprosi o podane innej kwoty,
 • w przypadku, kiedy na Twoim koncie nie będzie wystarczającej ilości pieniędzy, również otrzymasz taką informację. Wówczas możesz anulować transakcję lub wypłacić niższą kwotę,
 • przed wypłaceniem pieniędzy, zostaniesz zapytany czy chcesz wydrukować potwierdzenie transakcji. Zawsze warto go wydrukować i wziąć ze sobą, ponieważ gdyby doszło do jakichkolwiek komplikacji, zawsze masz podkładkę do złożenia reklamacji,
 • po zakończonej transakcji, Twoja karta płatnicza wysunie się w Twoim kierunku i będziesz mógł wyjąć ją z czytnika. Najlepiej jak najszybciej włóż ją do czytnika.

Wypłata pieniędzy z bankomatu za pomocą BLIK-a

Istnieją również bankomaty, które umożliwiają wypłatę pieniędzy bez pomocy karty płatniczej, ale za pomocą BLIK-a. Aby móc skorzystać z tej opcji, musisz posiadać aplikację BLIK. Oczywiście musisz mieć również dostęp do Internetu. A następnie:

 • na ekranie bankomatu musisz wybrać opcję wypłaty gotówki za pomocą BLIK-a,
 • następnie wybierz kwotę, którą chcesz wypłacić,
 • po uruchomieniu aplikacji BLIK, wyświetli Ci się kod, który należy wpisać na ekranie bankomatu,
 • transakcja powinna zostać zaakceptowana w aplikacji,
 • a sam koniec odbierz gotówkę i potwierdzenie transakcji.

Dziś transakcje za pomocą BLIK-a mogą odbywać się w bankomatach banków takich jak:

 • Alior Bank – aplikacja Alior Mobile
 • Bank Millennium – aplikacja Bank Millennium
 • BNP Paribas – aplikacja GOmobile
 • Credit Agricole – aplikacja CA24 Mobile
 • Santander Bank Polska – aplikacja Santander mobile
 • Getin Bank – aplikacja Getin Mobile
 • ING Bank Śląski – aplikacja Moje ING Mobile
 • mBank – aplikacja mBank PL
 • PKO Bank Polski – aplikacja IKO
 • T-Mobile Usługi Bankowe – aplikacja T-Mobile Bankowe.

Wypłata gotówki z bankomatów za pomocą telefonu

Gotówkę możesz również wypłacić za pomocą telefonu, za pomocą transakcji zbliżeniowej. Aby tego dokonać, na telefonie musisz mieć zainstalowany jeden z cyfrowych portfeli. Z wszystkich bankomatów posiadających funkcję zbliżeniową możesz wypłacić gotówkę dzięki karcie VISA lub MASTERCARD, które są połączone z aplikacją Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay lub Fitbit Pay. Funkcję tę posiadają takie bankomaty, pochodzące od operatorów takich jak: Planet Cash, mBank czy ING Bank Śląski. Jeżeli więc chcesz dokonać wypłaty gotówki za pomocą tej funkcji, wystarczy, że przybliżysz ją do czytnika logo dla płatności zbliżeniowych. Wówczas bankomat poprosi Cię o wpisanie PIN-u. Następnie wystarczy podać kwotę wypłaty i zaznaczyć, czy chcesz wydruk potwierdzający transakcję lub nie. Po wybraniu opcji, możesz wziąć gotówkę i potwierdzenie.

Jakie rodzaje bankomatów wyróżniamy?

Najbardziej popularne bankomaty to:

 • CD (Cash Dispenser) – służy tylko i wyłącznie do wypłaty gotówki,
 • ATM (Automated Teller Machine) – pozwalają wpłacić i wypłacić gotówkę. Oprócz tego dzięki nim możesz złożyć polecenie przelewu, wypłacić bilon, wydrukować stan konta lub historię dokonanych operacji,
 • Cash Recycler – są to bankomaty, które umożliwiają wypłaty i wpłaty banknotów w cyklu zamkniętym,
 • Bezgotówkowe – dzięki nim możesz pobrać kupon z kodem kreskowym lub kodem QR, można go zrealizować w wybranych sklepach.

Przed zrealizowaniem transakcji za pomocą bankomatu, najpierw zapoznaj się z opłatami, które mogą być na Ciebie nałożone. Korzystając z bankomatów, najlepiej wybierać te, które przypisane są do naszej placówki bankowej, ponieważ wówczas żadne opłaty za transakcje nie są pobierane. Jeżeli będziesz chcieć skorzystać z innych bankomatów, wówczas musisz liczyć się z naliczonymi opłatami, które mogą wynosić czasem 2 a niekiedy 5 zł. Jeśli często wypłacasz pieniądze w ten sposób, zawsze lepiej zapoznaj się z tabelą opłat.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Co oznacza skrót ATM?
ATM to z języka angielskiego Automated Teller Machine. Po polsku – bankomat.

Jaka jest zasada działania bankomatu?
Wkładasz lub zbliżasz kartę. Bankomat zczytuje dane karty. Wpisujesz PIN. Określasz kwotę do wypłaty. Decydujesz czy wydrukować potwierdzenie. Jeśli nie przekroczyłeś żadnych limitów i masz środki na koncie, aby pokryć tą transakcję – bankomat wydaje Ci żądane pieniądze.

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 1)

Powiązane artykuły