Data dodania: 23 września, 2021 r. / Aktualizacja: 23 września, 2021 r.

Alerty BIK | Jak sprawdzić raport BIK za darmo ?

raporty alerty BIK

Coraz więcej Polaków korzysta z alertów BIK, ponieważ są nie tylko wygodne, ale i bezpieczne. Tego typu narzędzie chroni nas przed ewentualnymi wyłudzeniami finansowymi, ale nie tylko. Z poniższego artykułu dowiesz się, dlaczego warto i jak działa alert BIK.

Czym jest alert BIK?

Alert BIK to nic innego jak komunikat przesłany przez Biuro Informacji Kredytowej, który mówi o tym, że bank lub firma pożyczkowa zapytała o historię kredytową. Oczywiście jest to naturalny proces, gdy staramy się kredyt lub pożyczkę, ponieważ potwierdza on naszą wiarygodność. 

Niektóre instytucje finansowe nie wysyłają takich zapytań i są to np. instytucje pozabankowe, które oferują pożyczki dla osób zadłużonych bez sprawdzania, KRD czy BIK. 

Jak działają alerty BIK?

Alert BIK może być wysyłany w każdej sytuacji, kiedy dana placówka bankowa czy pozabankowa będzie prosiła o weryfikację historii kredytowej lub pożyczkowej. Takie komunikaty z BIK wysyłane są 7 dni w tygodniu, więc w każdej chwili możesz otrzymać informację o tym, że ktoś niepowołany chce wziąć na Ciebie np. chwilówkę. 

Powiadomienia BIK pozwalają również na śledzenie statusu naszego kredytu, terminów płatności, w tym np. zaległości w spłacie. Funkcja ta jest bardzo przydatna zwłaszcza w przypadku osób, które mają krótką pamięć i wiele pożyczek do spłacenia. Dodatkowo alert informuje nas o nowych pożyczkach i kredytach do wzięcia i zapewnia o tym, że nasze dane w BIK nie zostały zmienione. 

Aktywacja alertów BIK

Każda osoba troszcząca się o swoje finanse może aktywować taki alert BIK. Wystarczy utworzyć profil na stronie Biura Informacji Kredytowej i potwierdzić swoje dane osobowe. Aby potwierdzić swoją tożsamość, należy przeskanować dowód osobisty lub inny dokument tożsamości. Należy również wpisać swoje dane osobowe i dokonać przelewu na 1 zł ze swojego rachunku bankowego. Po weryfikacji i zatwierdzeniu naszych danych przez BIK, w przesłanym przez instytucję tym mailu, należy kliknąć link aktywacyjny. Otrzymamy również SMS-a z kodem, który należy wpisać do systemu WWW. Następnie można aktywować profil i ustalić swoje hasło. Po wszystkim można przejść do włączenia alertów BIK, poprzez wybranie danej usługi i opłaceniu jej. Alerty powinny zostać włączone zaraz po opłaceniu usługi. 

Jaki jest koszt alertów BIK?

Usługa alertów BIK nie jest darmowa. Chodzi tu głównie o częstotliwość wysyłanych komunikatów z BIK, które czasem przychodzą nawet dwa razy w tygodniu. Koszt alertów BIK uzależniony jest od usługi, którą należy wybrać:

  • klienci prywatni chcący włączyć alert BIK na 12 miesięcy zapłacą 24 zł na miesiąc, a w pakiecie otrzymają: powiadomienia o próbie uzyskania pożyczki lub kredytu na osobiste dane, zapytaniach do BIK-u, zamknięciu kredytu i informacjach o zaległości w spłatach. 
  • Pełen pakiet alertów BIK dla klientów indywidualnych to koszt 99 zł miesięcznie i obejmuje: zastrzeganie dokumentów tożsamości, 12 raportów BIK, zastrzeganie kredytowe, wskaźniki BIK i alerty BIK.
  • Alerty BIK o kontrahencie – 12 miesięcy – 29 zł – obejmuje wpisy o zaległościach i tych do BIG Informator.
  • Alerty BIK – Moja Firma – 12 miesięcy –29 zł – obejmuje zapytania przedsiębiorców o firmę, informuje o próbach wyłudzenia kredytu, o opóźnieniach finansowych, komunikaty o wpisie do KRD lub BIG.
  • Alerty BIK dla firm – 12 miesięcy – pełen pakiet – 199 zł miesięcznie, który obejmuje: 6 raportów BIK, powiadomienia o naszej firmie i 3 innych, 3 raporty BIK o innych firmach oraz daje informacje na temat wskaźnika BIK odnośnie do naszej firmy, jak i 3 innych. 

Czy alerty BIK są bezpieczne?

Wykupienie usługi alertów BIK jest jedną z lepszych opcji, jeśli chcemy wiedzieć, jak wygląda nasza sytuacja finansowa w stosunku do kredytów i pożyczek, ale także i wtedy, kiedy chcemy bronić się przed wyłudzeniami finansowymi. Należy pamiętać, że oszuści kredytowi czy pożyczkowi mogą przyczynić się do naszej złej historii finansowej, a co za tym idzie, uniemożliwić nam wzięcie potrzebnej kwoty na zakup domu czy samochodu. 

Czy warto wykupić alerty BIK?

Na to pytanie może być tylko jedna odpowiedź – oczywiście, że tak! Pakiety nie są bardzo obciążające finansowo, a pozwalają poczuć się naprawdę bezpiecznie w kredytowym świecie. W każdej sytuacji, kiedy karta bankowa czy dokumenty osobiste zostaną skradzione, alerty BIK pozwalają na zablokowanie powzięcia kredytu czy pożyczki na Twoje dane osobiste. 

Alerty BIK są najlepszym narzędziem do ochrony finansowej dzięki ekspresowym powiadomieniom, dzięki którym możemy szybko zablokować jakiekolwiek niebezpieczne transakcje. 

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Powiązane artykuły